Popis
Čeští panovníci na 130 unikátních plastických dřevořezbách výtvarnice Jarmily Haldové
Galerie Pod Věží
24. 6. – 30. 8. 2025
Vernisáž za účasti autorky 24. 6. od 18.00 hodin
Jarmila Haldová, rozená Havlíková, si vydobyla jméno ve výtvarném světě nápaditými a sochařsky dovednými dřevěnými skulpturami a reliéfními obrazy. Prosadila se ale také jako malířka botanických krás i jako ilustrátorka pohádek z Orlických hor, na jejichž úpatí v obci Sedloňov od roku 1975 žije.
K nápadu vytvořit kompletní soubor českých panovníků a jejich manželek jistě přispěla práce na dvaatřiceti reliéfech světců pro katolickou nadaci pro nevidomé. Projektu českých panovníků se intenzivně věnuje již přes patnáct let. Historický materiál však sbírala již mnohem dříve. Studovala odbornou literaturu, pátrala v archivech, konzultovala s historiky a dalšími odborníky. Jedinečný řezbářský soubor přes 130 kolorovaných reliéfních obrazů z lipového dřeva začíná knížetem Bořivojem I.
Panovníci jejich manželky a děti jsou pojati věrně, respektují dobové oblečení, účesy i charakteristické znaky, jež se k těmto panovníkům vážou.
Místo konání
Galerie Pod Věží
Staroměstské nám. 69
293 01, Mladá Boleslav